Norrbykören måndagsrapport 31 mars -25

Våren är väl här nu, trots vissa frostnätter, så… vår vårkonsert närmar sig! Musikrådet har i sitt senaste mötesprotokoll (se mail eller vår hemsida) presenterat tänkbara låtar att framföra (18 st plus ev. 2 till), så det är bra om vi har med samtliga dessa noter på övningarna framgent. Igår hann vi med:
  • Under rönn och syrén
  • Sov på min arm
  • Do you not know
  • Candide perle (framsteg!)
  • Sommarnatt
  • April is in my mistress´ face
  • Nu grönskar det
  • Jag såg dig
Tips från dirigenten igår (igen…), var att betona ord viktiga antingen för rytm och/eller innebörd, (gärna tydligare än man tror att man faktiskt gör) och låta texten flyta på i sina fraser så att det inte blir stolpigt, allt enligt dirigentens visning. Och så dessa vokaler som envisas med att komma för sent… men en vacker dag kanske vi når fram! Och så att punkteringarna blir tydliga så de inte punkteras (ett språkligt skämt…). Men många saker gjorde vi följsamt och bra!

Framträdanden och andra viktiga datum för kören:
10 april, styrelsemöte

26 april, Vårkonsert,  förslagsvis ”Vårens pärlor”, kl 16.00, ca 1 timme. Pris 125:- (över 15 år) Västerträffen bokad 12-20 (affisch kommer)

30 april, Valborgsmässoafton Slottsskogen 3 tillfällen: 18.00, 18.30, 19.00. Platser meddelas senare, men nära varandra. För alla som vill och vädret är med oss: medhavd picnic efter sjungningen!

5 maj, stämrep herrar kl 18-19

12 maj, Västerträffen stängd pga golvreparation

(6 juni, kören har önskemål om framträdande, men inga förslag eller idéer har framkommit, varför detta tänkta evenemang verkar utgå!)

9 juni, terminsavslutning

Similar Posts